AutorAutor: Jeffrey CammackUaktualnione: 12 września, 2021

Ostatnia aktualizacja 12 września, 2021

Jeffrey Cammack

W obrocie walutą mamy do czynienia z dwoma typami analizy – podstawową i techniczną. Nie da się określić, który rodzaj jest lepszy, zależy to od osobowości inwestora. Obie wymagają jednak cierpliwości i dyscypliny.

Obie mają wady i zalety, a główne różnice polegają na podejściu danej osoby do inwestowania.

Czym jest analiza podstawowa?

Jest to sztuka oceny wartości i badania ekonomii danego kraju. Analiza ta koncentruje się na aspektach ekonomicznych determinujących wartość waluty. Jeśli nie jesteś na bieżąco z wiadomościami ekonomicznymi, ta metoda może być dla ciebie wyczerpująca. Jeżeli jednak śledzisz informacje makroekonomiczne, zastosowanie analizy podstawowej będzie bardzo dochodowe.

Z reguły inwestorzy kupują waluty z silnych ekonomicznie krajów po niskich cenach, a sprzedają waluty krajów o słabszej ekonomii. Trzymają ją w nadziei, że ceny wzrosną do ich normalnego poziomu. Czasami może to trwać latami,

Używając analizy podstawowej, wybieraj transakcje z rozwagą. Jeśli się zagapisz i znajdziesz się na niestabilnym rynku, jakikolwiek zarobek może trochę potrwać.

Największe zyski przynoszą newsy. Będąc inwestorem posiadającym wiedzę na temat jakiegoś nadchodzącego wydarzenia, rozeznaj się, jakie konsekwencje dla ceny walut może one mieć. Dokonaj transakcji zawczasu. Rynek będzie oczywiście podlegał sporym wahaniom w czasie danego wydarzenia, co odbije się na cenach.

Analiza podstawowa jest również odpowiednia dla inwestorów pozycyjnych, którzy zostawiają swoje transakcje otwarte przez dłuższy czas. Jest również lepsza dla tych, którzy nie mogą poświęcić dużej ilości czasu do doglądania swoich transakcji ze względu na pracę czy inne obowiązki.

Podsumowując, analiza podstawowa jest odpowiednia dla dwóch typów inwestorów – tych, którzy są na bieżąco z wydarzeniami ekonomicznymi i są w stanie poświęcić czas na analizę potencjalnych skutków wydarzeń oraz inwestorów pozycyjnych.

Jeśli masz natomiast dużo czasu, który możesz spędzić na analizowanie wykresów, lepszym rozwiązaniem będzie dla ciebie analiza techniczna.

Jak zacząć analizę podstawową?

Analiza podstawowa polega głównie na byciu świadomym nadchodzących wydarzeń i szybkiej reakcji na te niespodziewane. Po więcej informacji zajrzyj do poniższych artykułów.

  • Kalendarz ekonomiczny: Będzie to główne narzędzie twojej strategii. Dobry inwestor zawsze wie, co ma się wydarzyć i kiedy.
  • Raport Płac USA (z wyjątkiem rolnictwa): amerykańska ekonomia jest dużą częścią rynków walutowych. Wszystkie główne pary walutowe zawierają USD, a zatem jakiekolwiek wiadomości, które mogą wpłynąć na kurs dolara, są sporym wydarzeniem. Raport jest publikowany o 8:30 (czas nowojorski) w każdy pierwszy piątek miesiąca i stanowi jedno z głównych narzędzi dla inwestorów używających analizy podstawowej.
  • Analiza EUR/USD: poznaj historię par walutowych, którymi obracasz. Zaobserwujesz podobne okresowe zachowania rynku.

Przykład analizy podstawowej

Poniżej przykład jak wspomniany wyżej raport płac może wpłynąć na rynek. Jeśli inwestor spodziewa się, że raport pokaże, iż rośnie liczba tworzonych miejsc pracy, otwiera transakcję zanim raport zostanie opublikowany i nastawia się na długą pozycję.

Inwestorzy mają wybór, jak długo chcą pozostawić swoje pozycje otwarte. Wybierają zatem inkasację zysku, w którym to przypadku transakcje zamykane są automatycznie, gdy zysk osiągnie spodziewany pułap. Mogą również doglądać swoich transakcji, starając się przedłużyć dobrą passę, i zamknąć transakcje samemu.

O ile analiza podstawowa nie opiera się na wykresach, istotne jest, by wiedzieć, jak je odczytywać. Jest to pomocne w sprawdzeniu, czy transakcja przebiega po naszej myśli. Na przykładzie poniżej widzimy, że inwestor zarobił 100 pip w 5 minut, jednak gdyby pozostawił swą pozycję otwartą dłużej, podwoiłby swój zarobek.

O ile analiza podstawowa opiera się na wydarzeniach ekonomicznych, techniczna kładzie nacisk na czytanie wykresów cenowych. Inwestorzy z niej korzystający używają rozmaitych narzędzi, które pomagają im zidentyfikować tendencje rynkowe. Pozwalają one na zidentyfikowanie sytuacji wysokiego prawdopodobieństwa, a więc takich, w których dana para walutowa jest praktycznie ‘skazana’ na ruch w określonym kierunku.

Czym jest analiza techniczna?

Doświadczeni inwestorzy wiedzą, jak przekuć wysokie prawdopodobieństwo w krótkoterminowy zysk, bez znaczenia w jakim kierunku zmierza rynek. Zasada wypracowywania zysku w każdej sytuacji rynkowej jest jedną z największych zalet inwestowania na rynku walutowym.

Główną wymówką ludzi, którzy nie przykładają się do nauki podstaw analizy technicznej, jest to, że nie chcą spędzać oni całego dnia przed komputerem. Jednakże zaletą ich opanowania jest możliwość czerpania zysków bez poczucia, że ma się drugą pracę.

Jak zacząć analizę techniczną?

Proponujemy poniższe artykuły dla pogłębienia wiedzy.

  • Teoria Dow’a: jest podstawą wszystkich elementów analizy technicznej, więc najlepiej zacząć właśnie tu
  • Wykresy: To pierwsza część szeregu artykułów o wykresach. Da ci podstawową wiedzę o rodzajach wykresów i jak porównywać przedziały czasowe. Druga część jest tutaj.
  • Kierunek: Jednym z głównych założeń teorii Dow’a jest to, że rynek będzie poruszał się w danym kierunku do momentu aż zdarzy się coś, co na niego wpłynie. Tutaj dowiesz się, jak rozpoznać w jakim kierunku porusza się rynek.
  • Dynamika: Rynki zmieniają kierunek ze względu na spadek dynamiki. Inwestor korzystający z analizy technicznej musi wiedzieć, jak rozpoznać zmiany dynamiki.

Przykład Analizy Technicznej

Na poniższym przykładzie używamy wykresu do odczytania zmian w dynamice, co pozwoli nam określić, kiedy zamknąć transakcję. Ponieważ rynek utrzyma główną tendencję do momentu zmiany dynamiki, możemy spróbować ją wychwycić. Poniżej widać to wyraźnie. Jako inwestor, zamknęlibyśmy transakcję, widząc zmiany w dynamice.

Wykres dynamiki na przykładzie EUR/USD

Analiza Techniczna A Analiza Podstawowa

Oba rodzaje analizy mają swoje ograniczenia, właśnie dlatego niektórzy profesjonalni inwestorzy używają elementów obu. Jeśli transakcja opiera się zarówno na analizie technicznej, jak i podstawowej, szanse jej powodzenia znacznie wzrastają.

Istnieje również pogląd, że wszystkie czynniki analizy podstawowej zawierają się już w cenie waluty, a inwestor powinien skoncentrować się jedynie na analizie technicznej.

Kwestionowana jest również przydatność analizy technicznej. Hipoteza wydajnego rynku stwierdza, że informacje na temat dawnej ceny waluty zawierają się w jej cenie obecnej. Jeśli rzeczywiście tak jest, nie ma żadnych narzędzi, które pomogłyby w analizie, gdyż wszystkie wykresy zawierają informacje z przeszłości. Inwestowanie jest zatem w tym przypadku jedynie spekulacją przyszłych cen.

Podsumowanie

Każdy dobry inwestor wie, że aby osiągnąć stan, w którym każdego miesiąca osiągamy zyski, potrzebna jest nauka, trening i poświęcenie. Jakikolwiek sposób obierzesz, musisz inwestować z bagażem wiedzy i samodyscypliną.

Nie martw się tym, który rodzaj analizy jest lepszy, korzystaj z obu. W ten będziesz podejmować decyzje bazujące na wiedzy, ale również pomoże ci to w wynajdywaniu dobrych okazji do zawierania transakcji.

Bądź na bieżąco informowany

Formularz ten ma włączoną podwójną opcję "opt in". Musisz potwierdzić swój adres e-mail przed dodaniem do listy.

Zamknij