Jak Działa Handel Walutą?

Handel walutą to kupno i sprzedaż dwóch różnych walut. Przykładowo można by sprzedać USD (dolary amerykańskie) i kupić PLN (polskie złote) w nadziei, że wartość złotówki wzrośnie. Gdy wartość PLN idzie w górę, sprzedajemy je i generujemy profit. Transakcji walutowych można przeprowadzać w Internecie – maklerzy internetowi mają bezpośredni dostęp do światowych rynków walutowych.

W Handlu Walutą Transakcje Przeprowadzane Są W Parach

Wycenę otrzymujemy zawsze w parach, każda z walut posiada trzyliterowy skrót. Niektóre z najpopularniejszych to:

 • USD – Dolar (Stany Zjednoczone)
 • EUR – Euro (Unia Europejska)
 • GBP – Funt (Wielka Brytania)

Wyceny

Wyceny składają się z waluty bazowej i waluty kwotowanej (wycenianej). Jest to cena, za jaką można kupić i sprzedać daną walutę.

 • waluta bazowa to ta, którą kupujesz
 • waluta kwotowana to ta, którą sprzedajesz

USDPLN Spread

Dla przykładu, jeśli para USD/PLN jest kwotowana na 3.3436.10, to za $1 trzeba zapłacić R3.3436.

Cena Oferowana (Kupno) I Cena Sprzedaży Par Walutowych

Wycena walutowa składa się z dwóch cen. Rynek walutowy używa podwójnej wyceny – jednej dla kupna i jednej dla sprzedaży:

 • Bid price (cena oferowana) to maksymalna kwota, jaką kupiec jest skłonny zapłacić
 • Ask price (cena sprzedaży) to minimalna kwota, jaką sprzedający jest skłonny zaakceptować

Spread W Wymianie Walutowej

Spread to różnica między ceną oferowaną (bid price) i ceną sprzedaży (ask price) w dowolnej parze walutowej.

Czym Jest Pip W Wymianie Walutowej

Termin Pip jest skrótem od Percentage in Point i jest minimalną jednostką zmiany kursu walutowego.

Większośc walut jest notowana do czterech miejsc po przecinku, z wyjątkiem japońskiego jena, który notowany jest do dwóch miejsc po przecinku. Pip wyraża najmniejszą zmianę kursu pomiędzy dwiema walutami.

Przykład: W przypadku pary EUR/USD zmiana wartości kursu o 0.0001 byłaby mierzona jako 1 pip. W przypadku jena – EUR/JPY 1 pip oznacza zmianę o 0.01.

Dowiedz się więcej

Jak Zacząć?

Zanim możesz zacząć wymianę na rynku walutowym, załóż konto u maklera, które da ci dostęp do międzynarodowych rynków. Każdy makler ma wady i zalety, ale ci o najlepszej reputacji, których opisujemy na naszej stronie, pomogą ci zacząć przy pomocy seminarium sieciowego (webinar) lub porad doświadczonego kupca, który zapozna cię z podstawowymi zasadami.

Wymiana Na Telefonach I Aplikacjach

Handlarze walutowi często używają urządzeń przenośnych, gdy są z dala od komputera. Istnieją oczywiście zalety posiadania rachunku u maklera, który ma dobrą aplikację mobilną, ale odradzałbym dokonywanie transakcji jedynie za pośrednictwem telefonu z tego prostego powodu, że analizę lepiej przeprowadzać na większym ekranie.

Osobiście używam aplikacji do sprawdzania bieżących transakcji i dokonywanie ich w przypadku znacznych zmian rynkowych, gdy jestem z dala od komputera. By dowiedzieć się więcej na temat aplikacji do obrotu walutami, przeczytaj nasz artykuł.

Pierwsze Kroki I Polecane Materiały

Podstaw handlu walutowego można nauczyć się bez żadnego ryzyka, używając konta demonstracyjnego. Konto takie jest użyteczne z kilku powodów:

 • Nie musisz wpłacać pieniędzy. Makler udostępni ci wirtualne środki do transakcji na jego oprogramowaniu przy użyciu danych rynkowych w czasie rzeczywistym. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób do nauki, gdyż nie stracisz żadnych pieniędzy. Przeczytaj nasz artykuł o najlepszych maklerskich kontach demonstracyjnych.
 • Możesz doskonalić się w analizie rynkowej. Aby osiągnąć sukces, będziesz musiał nauczyć się jak analizować wykresy (analiza techniczna) i zrozumieć, jaki wpływ na rynek mogą mieć wydarzenia ze świata (analiza podstawowa). Konto demonstracyjne pozwoli ci na opanowanie obu tych typów analiz. Przeczytaj nasz artykuł o różnicy pomiędzy analizą podstawową a techniczną.
 • Możesz spróbować różnych programów, każdy makler posiada swoje własne oprogramowanie pozwalające użytkownikowi na używanie funkcji właściwych tylko jemu. Przykładowo eToro posiada funkcję wymiany pomiędzy użytkownikami. Dostęp do niej jest możliwy z przeglądarki internetowej. Konto demonstracyjne pozwala ci na przetestowanie programu oferowanego przez maklera lub dowiedzenia się, jak używać programu MetaTrader4, o którym również piszemy poniżej.
 • Możesz sprawdzić, czy ci to odpowiada. Wymiana walutowa powinna sprawiać ci radość. Powinieneś być pilny, staranny i traktować to jako pracę. To dobry sposób, by dowiedzieć się, czy interesuje cię to w wystarczającym stopniu i czy jesteś wystarczająco cierpliwy.

Główne Strategie

 1. Przede wszystkim naucz się terminologii. Zanim zaczniesz zapoznawać się z podstawowymi strategiami, dobrze jest rozumieć co to jest pip, pivot point i gap. Słowa te to przykłady pojęć używanych na rynku walutowym, wyjaśnimy je poniżej.
 2. Czy na pewno podejmujesz dobrą decyzję i inwestujesz adekwatne środki? Zależy to od odpowiedniego zarządzania pieniędzmi i ryzykiem. Jedną z głównych zasad jest nie inwestowanie jednorazowo ilości większej niż 2-3% twojego kapitału i wypracowanie planu.
 3. Czy ty sam lub określony rynek był świadkiem podobnych wydarzeń czy okoliczności? Historia lubi się powtarzać, powinieneś notować swoje sukcesy i porażki, by móc wykorzystać tę wiedzę w przyszłości. Dla przykładu publikujemy analizę historyczną pary walutowej EUR/USD.
 4. Określ cel każdej transakcji, wiedz, kiedy się wycofać. Jakąkolwiek strategię zdecydujesz się obrać, powinieneś mieć określony z góry zysk, który chcesz osiągnąć. Pozwoli ci to nie podchodzić do transakcji emocjonalnie.
 5. W którym momencie wkroczyć na rynek? Analizuj wykresy, śledź wiadomości i wydarzenia ekonomiczne. Miej czas zarówno na analizę techniczną, jak i podstawową. Nigdy się nie spiesz, nie dokonuj transakcji tylko po to, by jej dokonać. Wybierz dogodny moment i strategię, która zadziała na twoją korzyść.

Poniżej znajdziesz ogólny zarys i porady jak obracać walutą na rynkach międzynarodowych. Mamy samouczek, który pozwoli ci stawiać pierwsze kroki, ale poniżej znajdziesz odpowiedzi na parę podstawowych pytań i zbiór podstawowych strategii, których możesz użyć podejmując decyzję o wyborze pary walutowej.